top of page

Za kulisami NWD TV

  • Nov 18, 2023
  • 5 min read



Rozmawiamy dzisiaj z dwójką, która przez ostatni rok prowadziła dla nas naszą nowodworską telewizję. Z Mateuszem Pilchem i Laurą Pronobis z klasy 4e widywaliśmy się od czasu do czasu w VII sezonie Nowodworek TV, jednakże z racji, że powoli ich kadencja dobiega końca, podsumowujemy ją w tym oto wywiadzie. Zapraszamy do lektury!


Szymon Tatarek i Lena Praszkiewicz: Jaka jest historia tego że zostaliście prowadzącymi?


Mateusz Pilch i Laura Pronobis: Chcielibyśmy opowiedzieć Wam porywającą historię o tym, jak to pewnego fascynującego dnia doznaliśmy niemal duchowego oświecenia i uznaliśmy, że Nowodworek potrzebuje czegoś nowego, odmiennego od reszty. Czegoś czego jeszcze żadne nowodworskie oko nie widziało a ucho nie słyszało. Ale prawda jest bardziej prozaiczna. Chcieliśmy stworzyć coś od siebie, co nie tylko umilałoby czas naszym przyjaciołom oraz kolegom, ale także pomagało całej społeczności Nowodworka w odnalezieniu się w tym, co się dzieje w szkole. Gdy dowiedzieliśmy się o castingu na prowadzących nowej edycji nagraliśmy krótki filmik i wysłaliśmy go do ówczesnych prowadzących, a ci dostrzegli w nas “ to coś”.


[komentarz Laury: Prowadzącą zostałam na drodze tak naprawdę zaplątania mnie w tą robotę przez DOBRYCH ZIOMALI (dobrzy ziomale życzyli sobie taki ich nazwać), ale po roku pracy jestem wdzięczna, że im nie odmówiłam i cieszę się ze wspólnego dzieła:)]


Jak wygląda proces nagrywania takiego casualowego odcinka?(ile wam to zajmuje, jak wygląda nagrywanie, skąd bierzecie pomysły itp.)


M: Samo nagranie trwa trochę ponad godzinę, później oglądamy nagrany materiał, żeby wiedzieć jak wyszedł. Na samym początku Filip Adamus (4K) ustawia oświetlenie oraz kamerę i mikrofon w taki sposób, aby wszystko ze sobą współgrało.


L: Zapewne wydaje się to dziwne, iż odcinek trwający 15 minut tak naprawdę był pierwotnie o godzinę dłuższy. Ja jednak wierzę, że Filip świetnie się bawił wycinając bloopersy i montując filmiki. Kwestia pomysłów na tematy do zawarcia w odcinkach opierała się zazwyczaj na spisywaniu przez nas zagadnień wartych poruszenia bezpośrednio przed włączeniem kamery. Mieliśmy natomiast kilka koncepcji na odcinki od początku naszej kariery jutubowej (lol), które chcieliśmy zrealizować. Byliśmy też otwarci na pomysły naszych znajomych i innych nowodworczyków, więc staraliśmy się i je urzeczywistnić.


Co wam się podoba najbardziej w waszej pracy?


L: Dla mnie najmilszym elementem tej pracy będą wspomnienia, które nabyłam przez ten rok. Momenty nagrywania spędziłam w swobodnej, przyjacielskiej atmosferze, a czas przed kamerą na pewno pomógł mi podnieść poczucie pewności siebie. Cieszę się też, że przez filmiki mogłam zaangażować się w życie szkolne oraz przybliżyć działalność naszego Nowodworka oglądającym. Była to dla mnie okazja zostawienia po sobie wspomnienia w tej szkole, co nie ukrywam, podoba mi się!


M: Ważne było dla mnie od samego początku pomysłu o byciu prowadzącym to, że jest to aktywność pozwalająca na zaangażowanie na rzecz społeczności Jedynki. Z czasem okazało się także, że nasza działalność pozwala być bliżej ludzi, co również uznaje za wartościowe bo wnosi cenne doświadczenia do życia. Mam wrażenie, że nagrywanie filmików przed kamerą, które są opublikowane na YouTube pomogło mi nabrać większej pewności siebie i opanowania. Cieszę że jest to dla mnie bardziej pasja niż praca stricte.


Gdybyście mieli taką możliwość, poprowadzili byście NWD TV jeszcze przez jeden rok?


M: Właściwie czemu nie? W ostatnim roku byłem w stanie skutecznie uczyć się do olimpiady, więc myślę, że jakość odcinków nagrywanych w maturalnej klasie nie spadłaby, ba, mogłaby wzrosnąć przez nabyte doświadczenie :) .

Myślę jednak, że nadszedł czas oddać kanał w inne ręce, aby wprowadzić coś świeżego, co nam przez ostatni rok umknęło. Jeśli jednak nowi prowadzący będą potrzebowali pomocy w jakimś zakresie, chętnie im jej udzielę!


L: Ja już bym raczej podziękowała. Prowadzenie kanału przez ten rok na pewno było dla mnie owocnym okresem, natomiast jestem gotowa rozstać się z tym hobby i przekazać NowodworekTV w młodsze, pełne zapału ręce! Jednakże nie odmówiłabym występu gościnnego w przyszłych edycjach (śmiech).


Jak ocenilibyście swój sezon NWD TV na tle innych? Czy z perspektywy czasu zmienilibyście coś?


L: Jestem zdania, że każdy z sezonów naszego youtuba szkolnego był na swój sposób ciekawy. Naturalnie, my wykonywaliśmy własne koncepcje w taki sposób, który uważaliśmy za najlepszy. Widzę różnice dzielące odcinki z poprzednich sezonów i naszego, jednak powstrzymam się od wydania oceny i dam polę do wypowiedzenia opinii widzom, w końcu to dla naszych subskrybentów tworzone są te filmiki! Odnośnie do kwestii zmian, znajdzie się kilka momentów, które na pewno chciałabym zmodyfikować. Przykładem może być ten jeden filmik kręcony w korytarzu, gdzie, jak pamiętam, było bardzo głośno, przez co nieświadomie podniosłam głos, chociaż mikrofon miałam przed sobą. Bawi mnie, że końcowo w odcinku aż krzyczałam. Każda rzecz, którą poddałabym zmianie była jednak lekcją na przyszłość i myślę, że poprzedni prowadzący mają podobne odczucia. Człowiek się uczy na błędach, a nie?


M: Uważam, że mogliśmy mieć w sobie nieco więcej swobody. Nie chodzi mi absolutnie o to, że jesteśmy sztuczni! Mam na myśli raczej poczucie, że mogliśmy mówić i pokazywać więcej rzeczy niezwiązanych ze szkołą jako taką. Myślę, że mi taka forma bardziej przypadłaby do gustu, chociaż wiem, że to co jedni uznaliby za jej zalety, drudzy uznaliby za wady. Staram się krytycznie podchodzić do swojej części tworzenia NWD TV. Krytycznie nie w rozumieniu negatywnie, lecz oceniając to co było wprost mówiąc słabe a to z czego czuję, że mogę być dumny. Moim zdaniem, pod względem prowadzenia były zarówno lepsze jak i gorsze czasy dla kanału Jedynki. Za niedościgniony wzór uznaję prowadzących pierwszych trzech sezonów Nowodworek TV, z którymi czuję, że nie mogę się równać. Cieszy mnie natomiast większy udział Nowodworczyków w filmach, bo chcieliśmy pokazać jak wygląda życie szkoły.


Według was jaki powinien być dobry prowadzący?


M: Dobry prowadzący to taki, którego twórczość jest interesująca. Nie może to być narcyz, który jest głuchy na opinie ani ktoś kto przesadnie się nimi przejmuje. Musi to być osoba z wizją tego, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Niezwykle ważne jest też odpowiednie gospodarowanie czasem i komunikacja w ramach zespołu, z którym się nagrywa. W tym miejscu chciałbym bardzo pochwalić i podziękować Laurze i Filipowi za tak owocną i zgodną współpracę we wspólnym tworzeniu Nowodworek TV, ponieważ wiedziałem że mogę na nich liczyć podczas prowadzenia kanału.


L: Dobry prowadzący powinien przede wszystkim okazywać chęci do nauki pracy przed kamerą. Nie trzeba czuć się na początku jak ryba w wodzie, jednak należy być gotowym na oglądanie siebie i krytyczną ocenę swoich zachowań oraz wypowiedzi! Prowadzącego musi interesować praca, której się podejmuje i najlepiej, żeby czuł się swobodnie w otoczeniu, gdzie się znajduje oraz żeby miał wizję na program przez niego prezentowany. Umiejętność przystosowania się do tematyki filmu jest ceniona, tak samo jak zdolność do rozmowy z innymi ludźmi, którzy chcą się wypowiedzieć, czy to też przed kamerą w formie krótkiego wywiadu, czy na osobności w celu udzielenia rady. Należy być po prostu otwartym na nowe okoliczności i działać z kulturą!


Co byście poradzili kolejnym prowadzącym?


L: Kilka rad dla początkujących prowadzących na pewno się przyda, jednak przede wszystkim poleciłabym wybrać taki skład z Wami pracujących osób, przy których czujecie się komfortowo i możecie na nich polegać! Praktycznym działaniem jest przygotowanie sobie planu odcinka, abyście mogli go realizować podczas kręcenia i nie gubić się w słowach oraz poruszanych tematach. Warto być przygotowanym na gości i możliwość rozmowy z nimi, żeby rzeczywiście każdy chętny mógł się wypowiedzieć przy dobrej okazji. Co więcej, jeżeli macie pomysły na nowe odcinki to nie zwlekajcie z ich wykonaniem, bo tego czasu wcale nie jest tak dużo, jak się na początku kadencji jutubowej wydaje. Gdybyście chcieli kiedyś się poradzić top jednej prowadzącej (żart) to zachęcam do kontaktu! Pilchu też nie gryzie, więc śmiało możecie kierować do nas swoje pytania w razie potrzeby!:) Przyszłym prowadzącym życzę powodzenia!


M: Ciężko zmieścić tutaj wszystkie rady jakimi moglibyśmy się podzielić z kolejnymi prowadzącymi, dlatego takowych zapraszam do kontaktu (syci nie gryziemy)! Warto przegadać ze współprowadzącym/współprowadzącą to co chce się powiedzieć i jak ma wyglądać odcinek. Pamiętajcie, że rozmawiając ze sobą istnieje większa szansa, że unikniecie błędu lub stworzycie coś lepszego niż zakładaliście pierwotnie. Nie martwcie się też zbytnio tym jak wypadliście - skoro was wybraliśmy to macie odpowiednie predyspozycje do tej szlachetnej służby (śmiech). Trzymam kciuki za kolejnych prowadzących i czekamy na wasze nagrania!


Dziękujemy za wywiad i z niecierpliwością czekamy na kolejny sezon!


Szymon Tatarek i Lena Praszkiewicz

Comments


© The Nowodworek Times 2026 

All rights to graphics, articles and overall design of the website are reserved to The Nowodworek Times by I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

bottom of page