top of page

Rozmowa z psychologiem szkolnym, Dr. Julią Łosiak-Pilch

  • Jun 25, 2021
  • 4 min read

Berenika Kowalska, Olga Leśkiewicz, Olga Pabisek| TNT

Dr Julia Łosiak Pilch| Psycholog Szkolny



1) Jak Pani uważa, czy kwarantanna wpłynęła na zdrowie psychiczne nastolatków?

Czy kondycja psychiczna się zmieniła? Mam wrażenie, że typ problemów jest bardzo podobny. Nieco nasiliły się problemy dotyczące relacji rówieśniczych, jednak ciężko jest porównać liczbę osób, z którymi byłam w kontakcie wcześniej i obecnie. Również kontakt przez Zoom jest zupełnie inny niż kontakt w szkole, gdzie możemy normalnie porozmawiać. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, tym bardziej, że niedawno wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. 2) Czy cieszy się Pani, że wróciliśmy do szkół?


Oczywiście, że się cieszę. Pracuję w szkole, bo lubię młodzież, pracę z wami. Nie ukrywam, że w mojej pracy najważniejszy jest kontakt z człowiekiem. Aplikacje takie jak Zoom mogą nam pomóc w komunikacji, ale nie są w stanie ich zastąpić. W czasie takich rozmów widzę tylko wycinki, brakuje mi np. języka ciała. Cieszę się, że budujemy zaufanie, bo dzięki temu będę mogła wrócić do pełnej pracy z wami. Szkoła obok dydaktyki pełni bardzo ważną funkcję socjalizacyjną. Z punktu widzenia psychologii najważniejsza nie jest nauka, ale to, że jesteście ze sobą nawzajem. Jednak widzę pozytyw, który wypłynie z zajęć zdalnych - szkoła się unowocześni, korzystanie z różnych platform i aplikacji urozmaici lekcje. Chodzi bardziej o to, by dzięki nim wspierać kontakty, a nie je zastępować. Między innymi dlatego bardzo się cieszę że wracamy. b: My też się cieszymy, że wracamy!

3) Po powrocie do szkoły nadal będziemy mogli korzystać z pani pomocy? W jaki sposób?

Tak! Zapraszam was serdecznie do sali numer 9 na parterze - jest dla was zawsze otwarta - w godzinach mojej pracy, oczywiście (śmiech). Również nie zniknie możliwość kontaktu poprzez Zooma czy Teamsy, jednak zapraszam was na żywo zarówno do mnie, jak i do Pani Pedagog (sala 49). Czekamy na was! 4) Czy uważa pani, że dwa lata nauki zdalnej wpłyną na wyniki matur i umiejętności społeczne uczniów?


Myślę, że to są rzeczy, których nie powinniśmy jeszcze oceniać. Nie mam poczucia, że pod względem merytorycznym nie da się przeprowadzić zdalnie dobrych zajęć, wręcz przeciwnie. Są jednak przedmioty, które trudniej prowadzi się zdalnie. Myślę, że przyszły rok wszystko to wygładzi, uczyni lepszym i nadrobicie ewentualne braki. Natomiast jeśli chodzi o interakcje, to zdecydowanie był to moment pauzy, ale jestem pewna, że teraz wrócicie ze zdwojoną energią, by umacniać i rozwijać Wasze kontakty. Również zbliżające się wakacje dadzą wam szansę do spotkań z przyjaciółmi. Uważam, że należy wykorzystać czas na budowanie kontaktów personalnych. Szczególnie dla klas pierwszych, które nie zbudowały między sobą więzi. Klasy drugie miały to szczęście, że mogły być na wycieczkach i poznać się poza zajęciami. Jednak trzeba patrzeć pozytywnie – dzięki takiemu nastawieniu człowiek jest bardziej otwarty.


Amerykańska wiara w to, że „będzie dobrze”, sprawi, że naprawdę będzie dobrze. Może to pozwolić nam widzieć szklankę do połowy pełną i tak widzę ją ja - nie martwię się ani o waszą maturę, ani o umiejętności nawiązywania kontaktów.


5) Czy ma Pani jakieś rady dla uczniów liceów podczas wakacji?

W tym roku szkoła kończy się 25 czerwca, a tym samym rozpoczynają się wakacje. Okres ten jest w pełni zasłużonym urlopem dla uczniów. Dlatego właśnie proponowałabym przeznaczyć ten czas na odpoczynek, aktywność fizyczną, czy – jeżeli ktoś ma taką możliwość – wyjazdy ze znajomymi. Wakacje mają dać wam siłę do rozpoczęcia ze świeżym umysłem i pozytywnym nastawieniem nowego roku szkolnego.


6) Czy ma Pani jakieś rady dla licealistów na nowy rok szkolny?


Uważam, że jest to dobra pora na to, żeby wybrać priorytety, tzn. przedmioty, z którymi wiążę się wasz przyszły zawód lub które po prostu was ciekawią. Oczywiście ogólna edukacja jest również niesłychanie ważna, ale moim zdaniem najważniejszym jest kształtowanie umiejętności wyszukiwania informacji. Jestem pełna nadziei, że poradzicie sobie w nowym roku szkolnym i w przyszłości. 7)Powrót do szkoły dla wielu uczniów wiąże się z ogromnym stresem i napięciem. Czy może dać nam Pani kilka wskazówek - jak zniwelować stres?


Pierwszą rzeczą, którą warto powiedzieć na temat stresu jest to, że nie jest on z gruntu zły. To jego nadmiar negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Czasami może być on dobrym, motywującym bodźcem do działania. Powinniśmy jednak obserwować swój organizm i kiedy stres zaczyna przekraczać nasze możliwości radzenia sobie z nim, zalecam wdrożyć odpowiednie działania. Trzy płaszczyzny, na które powinniśmy zwrócić naszą szczególną uwagę to; aktywność fizyczna, dbanie o dobre emocje oraz nasz obszar wsparcia.

Szeroko rozumiany sport pozwala rozładować napięcie, dlatego ma duży wpływ na nasze dobre samopoczucie. Polecam skupić się na aktywności fizycznej, która pozwala rozluźnić mięśnie szczególnie w okolicy ramion i szyi. Napięcie w tych obszarach może wtórnie powodować np. bóle głowy. Ćwiczenia, które zalecam to np. joga, czy pilates.


Nasze dobre emocje również mogą pomóc w walce ze stresem. Powinniśmy się skupić na dostarczaniu pozytywnych wrażeń naszemu organizmowi. Może to być nasze hobby, czy oglądanie dobrego filmu. Zróbmy coś, co nastroi nas pozytywnie - zamiast oglądać horror wybierzmy komedię. Dla kogoś innego również kontakt z naturą może być bardzo rozluźniający. Ostatnią płaszczyzną jest tzw. Obszar Wsparcia i jak sama nazwa wskazuje dotyczy on relacji z osobami z naszego otoczenia. Dobry kontakt z bliskimi (np. rodzicami, dziadkami i przyjaciółmi) oraz szczera rozmowa pozwala na przepracowanie pewnych rzeczy. Czasem jednak samo wsparcie najbliższych może nie wystarczyć, z różnych powodów. Wtedy warto zwrócić się do osoby neutralnej - i tu pojawiam się ja. Taki kontakt może pozwolić rozwinąć sposoby radzenia sobie ze stresem. Bardzo ważne jest, aby przepracować rzeczy poznawczo i poznać samego siebie - czy stres cię demobilizuje, czy raczej postrzegasz go jako element mobilizujący?

8) Czy jest coś, czym chce Pani podzielić się z uczniami?


Polecam wam odpocząć w czasie wakacji i z otwartymi głowami zacząć

nowy rok szkolny.



Comments


© The Nowodworek Times 2026 

All rights to graphics, articles and overall design of the website are reserved to The Nowodworek Times by I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

bottom of page