Podsumowanie ankiety
- Jun 24, 2021
- 3 min read
W maju na facebookowej grupie szkolnej Nowodworek Wall została przeprowadzona przez Olgę Leśkiewicz anonimowa ankieta sprawdzająca postrzeganie przez uczniów I LO nauki zdalnej i stacjonarnej. Dzisiaj prezentujemy Wam jej wyniki.
Nadszedł czerwiec, dotychczas ciche i puste korytarze Nowodworka zapełniły się uczniami. Na przerwach słychać śmiech i ożywione rozmowy, a do prozy życia dołączyły nowe problemy, takie jak niedziałający automat z napojami na trzecim piętrze. Z auli znów rozlega się muzyka, a w Polakowskim zawsze jest kolejka, kiedy człowiek się śpieszy. To zadziwiające jak szybko wróciliśmy do szkolnej normalności po niemal całym roku nauki zdalnej. Tym bardziej, że przecież początkowo łączyło się z tym wiele obaw.
Niemal 39% uczniów deklarowało, że nie chce wrócić do szkoły w bieżącym roku. Powody były różne - lęk przed lawiną sprawdzianów i kartkówek, zwiększony stres związany z ponowną zmianą środowiska czy poświęcanie dużej ilości czasu na dojazdy. O ile niektórym problemom (np. tym związanym z transportem publicznym) nie da się zaradzić, to samorząd zareagował na obawy uczniów i wystosował list do Rady Pedagogicznej, w którym prosił o to, by nauczyciele poświęcili ostatnie tygodnie na odbudowę relacji z uczniami, zamiast skupiać się na zdobywaniu ocen. Wiele klas planuje wycieczki, a uczniowie po lekcjach chodzą na spacery czy do kina. Również odżywają koła zainteresowań. Taki obrót spraw jest bardzo korzystny, ponieważ niemal 51% uczniów zadeklarowało w ankiecie, że podczas nauki zdalnej nie nawiązała żadnej bliskiej relacji z innymi osobami. Szczególnie tegoroczne klasy pierwsze zostały postawione w trudnej sytuacji - zamiast poświęcić rok na poznawanie się nawzajem, spędzili go przed monitorami. Mam nadzieję, że kontakty towarzyskie rozkwitną ponownie, nie tylko wśród pierwszaków. Jednak szkoła to nie tylko kontakty, ale również nauka i nie da się jej uniknąć. Aż 80% osób przyznało w ankiecie, że o wiele prościej jest im się skupić na zajęciach stacjonarnych i nic dziwnego - nie rozpraszają nas inni domownicy, bałagan czy ciekawskie zwierzęta. Dość sporo osób wyrażało frustrację, że podczas nauki zdalnej szkoła dosłownie “wchodzi im do domu” i narusza ich prywatną przestrzeń. Sama doskonale rozumiem ten zarzut, jednak nie da się ukryć tego, że zajęcia online miały również swoje plusy: wstawanie chwilę przed dzwonkiem, wygodne krzesła i większa elastyczność w zarządzaniu czasem, to rzeczy, za którymi duża liczba Nowodworczyków będzie tęsknić. Szczególnie jadąc zatłoczonym tramwajem na pierwszą lekcję.
To był naprawdę dziwny rok, dlatego tym bardziej zachęcam Was by wykorzystać czas, jaki będziecie mieli w wakacje - pojedźcie na rower, chodźcie na lody (pogoda wręcz do tego zachęca!) i spędzajcie czas ze znajomymi. Szczególnie, że kolejny rok szkolny jest jedną wielką niewiadomą i za jakiś czas możemy ponownie zasiąść przed monitorami. Teraz jednak skupmy się na tym co daje nam energię i dużo radości.









Najczęstsze odpowiedzi uczniów na pytanie „ Czego najbardziej nie lubisz w nauce zdalnej?“ to:
brak motywacji do nauki
narastająca frustracja
brak kontaktu ze znajomymi i nauczycielami
spędzaniu dużej ilości czasu przed komputerem
Do najbardziej popularnych odpowiedzi na pytanie „Co najbardziej lubisz w nauce zdalnej?“ należały:
brak poświęcania dużej ilości czasu na dojazd do szkoły
większa elastyczność w zarządzaniu własnym czasem
wygoda stanowiska pracy
Do najczęściej udzielanych odpowiedzi na pytanie „Czego najbardziej nie lubisz w nauce stacjonarnej?“ należały:
poświęcanie dużej ilości czasu na dojazdy
zwiększonego poziomu stresu w porównaniu do nauki zdalnej
spędzania w szkole całego dnia, aż do godzin późnopopołudniowych
Najczęstsze odpowiedzi uczniów na pytanie „Co najbardziej lubisz w nauce stacjonarnej?” to:
kontakt ze znajomymi i nauczycielami
większa motywacja do nauki
prościej jest utrzymać koncentrację na lekcjach w trybie stacjonarnym
Olga Leśkiewicz
Nota: W niektórych diagramach pojawiły się dodatkowe opcje, które pierwotnie nie były uwzględnione. Jest to błąd systemu, na który twórczyni ankiety nie miała wpływu.



Comments