top of page

Jak groźny jest dla nas smog?

  • Jan 14, 2022
  • 2 min read

Z pełnym rozpędem weszliśmy w zimne dni (szczególnie w poranki), które każdego dnia rozpoczynają się coraz później. Po powrocie z lekcji zdalnych i dotknięciu kaloryferów w nowodworskich salach możemy poznać, że na dobre rozpoczął się sezon grzewczy. Nieodzownym już elementem tego krajobrazu jest mglista poświata widoczna z pewnej odległości. Jest to niezwykle niebezpieczny dla naszego organizmu smog. Czym on dokładnie jest i jak się przed nim chronić?

Smog jest to zjawisko atmosferyczne powstające wskutek połączenia mgły, spalin oraz dymu. Jest on efektem tzw. niskiej emisji (na wysokości do 40 m), najczęściej powstałej w różnego rodzaju procesach spalania. Tak więc smog tworzy się wraz z jazdą samochodem spalinowym, spalaniem węgla czy działalnością fabryk. W Polsce główną przyczyną jego powstawaniu jest jednak ogrzewanie cieplne (piece w domach jednorodzinnych, tzw. „kopciuchy” generują najwięcej smogu). Dodatkowym problemem jest fakt, że ludzie, w ramach oszczędności, do pieców wrzucają różnego rodzaju metale ciężkie, tworzywa sztuczne i inne przedmioty, których spalanie w znacznie większym stopniu zanieczyszcza powietrze. Jest to niezwykle niebezpieczne dla naszego układu oddechowego. Dlaczego?

Smog oddziałuje na nas zarówno pośrednio jak i bezpośrednio. Pośrednio, głównie poprzez żywność: rośliny, które wyrastały na skażonych terenach. Zakażonym powietrzem oddychają także zwierzęta. Regularne wdychanie smogu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm, który głównie objawia się w formie jego całościowego osłabienia. Bardzo częstym skutkiem jest pojawianie się różnorodnych alergii (głównie wziewnych), a nawet astmy, a także przewlekłego zapalenia oskrzeli. Na porządku dziennym są problemy z układem oddechowym, często pojawiają się takowe z układem krwionośnym. Powszechne są także różnego rodzaju nowotwory (w szczególności te dróg oddechowych). W skrajnych przypadkach smog może nawet doprowadzić do śmierci. Szacuje się, że w latach 2000-2015 na terenie Krakowa doprowadził do niej około 6000 osób. W całej Polsce w ciągu roku z tego powodu umiera 43 tysiące ludzi. Ludzi, których można było (i jest to dalej możliwe) uratować. Jak?

Niewątpliwie w tej kwestii pomagają zmiany systemowe, które z różnym skutkiem podejmują radni miast. W Krakowie była to np. wymiana pieców grzewczych. Należy jednak pamiętać, że problem smogu istnieje także poza granicami stolicy Małopolski. Zauważalne są gwałtowne pogorszenia jakości w miejscowościach wokół Krakowa, w których większość osób nie zwraca uwagi na jakość tego co wrzuca do pieca. Jest to wyczuwalne już chwilę po wyjeździe z miasta. Poza wymianą pieca może pomóc także korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast samochodu (zwłaszcza jeśli ma nim jechać jedna osoba). Dla czystego powietrza warto zrezygnować z odrobiny wygody! Naszym płucom pomagają także maseczki antysmogowe, które zatrzymują na sobie szkodliwe substancje (dzięki czemu nie wchodzą do naszego organizmu). Przede wszystkim jednak, codziennie sprawdzajmy stan jakości powietrza w naszej okolicy - świadomość zagrożenia jest bowiem jednym z ważniejszych sposobów walki z nim.

Matylda Kowalczyk




Comments


© The Nowodworek Times 2026 

All rights to graphics, articles and overall design of the website are reserved to The Nowodworek Times by I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

bottom of page