Recenzje i nowości wydawnicze - Zima 2022
- Dec 23, 2022
- 4 min read
Na czytanie nie ma złej pory. Przerwa świąteczna to jest jednak ten wyjątkowy czas,
kiedy można się ubrać w świąteczny sweter, założyć ciepłe świąteczne skarpetki i
zapaść się w niekoniecznie już świątecznym fotelu z książką w ręce. Co to będzie za
pozycja, to zależy tylko od nas! W tym artykule znajdziecie nasze recenzje i
informacje o nowościach wydawniczych.
Nowości wydawnicze:
Emily J. Taylor - ,,Hotel Magnifique”
Premiera: 7 grudnia 2022
Jest to książka o Jani, która od zawsze marzyła o tym, by uwolnić się od opieki nad
młodszą siostrą Zosą oraz pracy w garbarni i wyrwać się z portowego miasta Durc.
Teraz nadarza się ku temu okazja - w mieście pojawia się Hotel Magnifique. Nie jest
to zwykły hotel, jakich mijamy pełno idąc do szkoły. To niezwykłe miejsce o
magicznych właściwościach, które słynie z tego, że każdego ranka pojawia się w
innym miejscu. Jani i jej siostry nie mają na tyle pieniędzy, żeby w nim zamieszkać.
Postanawiają się więc w nim zatrudnić. Ten luksusowy hotel skrywa jednak swoje
mroczne tajemnice. Teraz jednak nie mogą się od niego uwolnić - zawarły kontrakt,
którego nie da się zerwać. Gdy Jani podejmuje się rozwiązania sekretów ma po swojej
stronie tylko jednego sojusznika - Bela. Losy pracowników hotelu są w ich rękach.
Antonina Krzyżanowska 1E
Jang Eun-jin - ,,Nikt nie odpisuje”
Premiera: 12 grudnia 2022
Młody mężczyzna - Jihun ze swoim psim przyjacielem podróżują przez Koreę
Południową. Podczas swojej wędrówki spotkał wiele ludzi. Każdego wieczoru pisze list
do osoby, którą poznał w trakcie swojej wędrówki. Każdemu, kto zechciał chociaż
przez chwilę opowiedzieć mu swoją historię nadaje numer: 32, 239, 412, 751 …
Historie są różne. To nastolatka, która przyłapałą swoich rodziców na zdradzie, to
artysta, który tworzy instalacje z gum do żucia, to sprzedawca słodyczy w pociągu. Czy wędrówka Jihuna będzie miała swój kres, gdy otrzyma pierwszą listowną odpowiedź?
Powieść Jang Eun-jin to wzruszająca i ciepła opowieść o potrzebie rozmowy i różnych
sposobach komunikacji, która urzeka swoją bezpretensjonalnością. Skierowana do
każdego kto potrzebuje pocieszenia.
Antonina Krzyżanowska 1E
Alice Oseman – „This Winter”
Jest to historia, której bohaterów większość z nas może kojarzyć ze słynnej serii
komiksów „Heartstopper”. Opowiada ona o kilku godzinach z życia Nicka, Charliego i ich
najbliższych. Akcja dzieje się w czasie sprzed „Heartstoppera”, ale została wydana w Polsce
dopiero w listopadzie tego roku przez wydawnictwo Jaguar.
Święta Bożego Narodzenia są czasem, który domyślnie powinniśmy spędzać z
rodziną. Jednak w rodzinie Charliego Springa nigdy nie było to łatwe, między innymi ze
względu na konflikt między dziadkami. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana,
kiedy dochodzą do niej problemy ze zdrowiem Charliego.
Poszerzanie wiedzy czytelników w takich kwestiach jak zdrowie psychiczne oraz
zaburzenia odżywania jest niezwykle ważne. Ta książka stanowi świetny sposób, żeby
zrobić to za pomocą przystępnej formy i interesującej fabuły.
Nina Syrek 1E
„Półmistrz” Mariusz Czubaj
Premiera: 11.01.2023
Wydawnictwo: Znak
Opis od Wydawcy: W tej rozgrywce każdy zły ruch będzie śmiertelny.
W przededniu drugiej wojny światowej z Gdyni do Buenos Aires polska reprezentacja wyrusza na
olimpiadę szachową na pokładzie transatlantyku Przyszłość. Wkrótce na statku dochodzi do
wyjątkowo brutalnej zbrodni, a w oczodole ofiary morderca umieszcza szachowy pion.
Śledztwo w tej nietypowej sprawie prowadzi tajemniczy pasażer, Edward Abramowski. I ma powody,
aby przypuszczać, że za morderstwem kryje się coś więcej.
Wśród znakomitych pasażerów znajdują się między innymi: ekscentryczny literat Witold
Gombrowicz, genialni szachiści Savielly Tartakower i Mieczysław Najdorf, a także strzegąca swych
sekretów Nina, która do stracenia ma niemal tak wiele jak sam Abramowski.
W luksusowych wnętrzach statku rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę.
Jagoda Chmiel 1D
Recenzje:
Louisa May Alcott - „Małe Kobietki”
Jest to niesamowita powieść z gatunku literatury pięknej, której akcja dzieje się w
latach 60-tych XIX wieku w Stanach Zjednoczonych podczas wojny secesyjnej. Opowiada
ona historię czterech sióstr o nazwisku March, które muszą wspólnie uporać się z tęsknotą
za ojcem walczącym na froncie. Książka przedstawia życie każdej z sióstr oraz oryginalną
specyfikę ich charakterów. Ponadto ich matka, pani March udziela im cennych życiowych
rad, które mimo upływu czasu, są aktualne dla większości czytelników. Dzięki temu, oprócz
dobrej rozrywki oraz mnóstwa komfortu i ciepła, można wynieść z tej książki trochę cennych
sentencji, których możemy się trzymać w życiu codziennym.
Fabuła książki w głównej mierze polega na opisywaniu prostych, codziennych sytuacji
z życia każdej z sióstr oraz całej rodziny, pokazuje w jaki sposób działają skomplikowane
więzi rodzinne oraz jakie wsparcie każdy z jej członków może otrzymywać od reszty, mimo
różnic w postrzeganiu przez nich świata. Każda z sióstr ma własne pasje i pragnienia do
zrealizowania i każda z nich stara się je zrealizować mimo kłód, które życie rzuca im pod nogi. Ich sposoby bycia i spojrzenia na świat są bardzo zróżnicowane. Autorka nadaje im różnorodne charaktery, ale nie przerysowuje ich, dzięki czemu wszystko łączy się w spójną całość. Najstarsza, Meg, jest uosobieniem rozsądku, skromności i ciepła, Jo jest niepokornym duchem i poddaje w wątpliwość funkcjonujące w świecie wartości, Beth jest delikatna i nieśmiała, ale kryje w sobie niespodziewanie silny charakter, a najmłodsza – Amy, próbuje poradzić sobie z dominacją starszych sióstr i ciągle szuka swojego powołania.
Wątek świąt Bożego Narodzenia jest tam szeroko poruszony, możemy wyobrazić
sobie rodzinne sceny, kiedy siostry jedzą razem kolację wigilijną lub oddają jedzenie osobom w gorszej sytuacji materialnej. Cała książka niesie ze sobą ogrom ciepła. Utrzymana w klimacie „Ani z Zielonego Wzgórza”, jest idealna na późne, zimowe wieczory.
Nina Syrek 1E
Weronika Łodyga - „Hurt/Comfort”
Chociaż w tej książce nie występuje klasyczny motyw świąt Bożego Narodzenia,
opisuje ona życie nastolatków w liceum, czyli tę niesłychaną przyjemność, z którą wszyscy
mamy do czynienia, chcąc nie chcąc. Autorka wykazuje niesamowite zrozumienie dla wszystkich aspektów nastoletniego życia, i opisuje je bez koloryzowania oraz z ironicznym humorem, dzięki czemu każdy z nas będzie mógł się utożsamić z bohaterami książki.
Oprócz tego fabuła odnosi się do wszystkich innych najważniejszych części naszego
życia – główny bohater, Artur, oprócz przygotowywania się do matury, ma na głowie skomplikowane relacje z wszystkimi najważniejszymi osobami w jego życiu – rodzicami, przyjaciółką Magdą, niespodziewanie poznanym w autobusie kolegą Jankiem, oraz ze samym sobą.
Ponadto Artur z biegiem czasu zaczyna doświadczać na własnej skórze, jak to jest
wychylić się ze swojej strefy komfortu, nawet jeżeli należy się do dyskryminowanej przez większość osób społeczności.
Prosta i pozornie nieskomplikowana fabuła, między innymi dzięki lekkiemu stylowi
pisania, stanowi porywającą opowieść o odkrywaniu samego siebie oraz przełamywaniu
trudności, żeby osiągnąć to, na czym najbardziej nam zależy.
Drugim istotnym bohaterem jest Janek, chłopak, którego Artur w zabawnych
okolicznościach poznaje w autobusie. Jest on całkowitym przeciwieństwem ponurego i generalnie negatywnie nastawionego do życia Artura. Mimo swoich własnych życiowych problemów tryska optymizmem i wie, czego chce od życia.
Ten kontrast charakterów oraz połączenie ich ze sobą w formie skomplikowanej
relacji, jaka zaczyna łączyć Artura z Jankiem, pokazuje, jak ważne w życiu jest otwieranie się
na nowych ludzi i jak bardzo potrzebne może nam być spojrzenie na świat z innej
perspektywy.
W miesiącach zimowych, kiedy przychodzimy do szkoły i wychodzimy z niej po
ciemku, a w dodatku rozpoczyna się niewesoły okres wystawiania ocen, miło jest poczytać o kimś, kto przechodzi przez dokładnie to samo, co my.
Nina Syrek 1E



Comments